Není víno jako víno. Ochutnejte to francouzské!

vydáno 28. července 2015

Francie je známá jako země módy a umění, ale také jako země vína. Francouzská vína jsou považována za jedny z nejlepších na světě a my se nyní podíváme proč. Vinařství má ve Francii velmi dlouhou tradici a nachází se zde hned několik známých vinařských oblastí, jako je například Bordeaux, Champagne, Cognac, Provence, Savoie a mnohé další. Chcete-li si užít tu pravou dovolenou ve Francii, rozhodně si nenechte ujít výlet do některé z této oblastí, včetně ochutnávky zdejšího vína. Připravíte si tak nezapomenutelný zážitek nejen z krásného prostředí zdejších vinic a vesnic, ale navíc budete moci sami ochutnat rozdíly v chuti jednotlivých vín.

Rozmanitost chutí vín – co se na ní podílí?

Vzhledem k tomu, že se na území Francie nachází celá řada vinařských oblastí, přičemž každá má trochu jiné podloží a klimatické podmínky, vzniká zde velká pestrost v chutích vín. Vína z révy pěstované na drsnějším severu budou chuťově odlišná od sladčích vín pěstovaných na teplém jihu, stejně tak vína ze středozemí budou chuťově jiná. Máte-li tedy rádi víno a cestování, můžete podniknout cestu skrz Francií od severu k jihu a ochutnávat plody práce zdejších vinařů. Rozhodně se máte na co těšit.

Na chuti vína se podílí jednak podmínky, při kterých byla pěstována vinná réva (zejména se jedná o klima a složení půdy), dále pak charakter odrůdy vinné révy a v neposlední řadě také doba zrání vína. Výsledná chuť je pak kombinací obsahu tříslovin, cukru, alkoholu, barviv a kyselin. Velmi důležitá je také správná teplota vína při podávání. Bílá a dezertní vína by byla být podávána při teplotě 8 – 12°C, růžová vína při 10 – 13°C, mladá červená vína při 13 – 16°C a sladká, těžká červená vína, která jsou starší, by se měla podávat při pokojové teplotě 16 – 20°C.

Šampaňské a sekt není totéž

Šampaňské a sekt jsou dva pojmy, které jsou mnohdy zaměňovány. Jaký je v těchto dvou perlivých vínech ovšem rozdíl (kromě ceny)?

Šampaňské je víno, které se vyrábí ve Francii ve vinařské oblasti Champagne (odtud i název vína). Nikde jinde ve světě se toto víno vyrábět nesmí. Šampaňské se vyrábí pouze ze tří odrůd vinné révy: Pinot Noir, Chardonnay a Pinot Menuier. Sklizené hrozny vinné révy se lisují, následně projde šťáva prvním kvašením, jehož výsledkem je kyselé, suché víno. Toto víno se následně plní do lahví, kde probíhá druhotné kvašení, při němž vzniká oxid uhličitý dávající vínu perlivý charakter. Druhá fermentace může trvat i několik měsíců. Výroba pravého šampaňského je časově velmi náročný proces.

Sekt je vyráběn taktéž dvojím kvašením – kromě šťávy z vinné révy může být ovšem kvašen také mošt. Navíc jsou lahve mnohdy nahrazovány ocelovými tanky, které umožňují kvašení většího objemu vína, a tím pádem větší produkci. Víno je pak stáčeno do lahví pod tlakem a takto vyráběné víno je hotové za několik týdnů, což je oproti pravému šampaňskému značná úspora času. Šampaňské je navíc vždy vyráběno z vinné révy určité odrůdy, u sektu se mnohdy setkáme se směsí více odrůd, což se projeví také na jeho chuti.

Oblíbené zájezdy Francie

Paříž - prodloužené letecké víkendy

Paříž - prodloužené…

**
Francie, Paříž
Na skok do Paříže

Na skok do Paříže

**
Francie, Paříž
Nord et Champagne

Nord et Champagne

**
Francie, Paříž

Podobné články

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím

NOVÉ ZÁJEZDY A SLEVY NA E-MAIL

S námi se dovíte jako první o nových slevách např. Děti ZDARMA, Skipasy v ceně, Veletržní slevy a další.

• Srovnávání cen od cestovních kanceláří.
• Nejrychlejší cesta k nejnižší ceně zájezdu.
• Soutěže o ceny.

Ctíme vaše soukromí a svůj odběr můžete kdykoli zrušit.

NOVÉ ZÁJEZDY A SLEVY NA E-MAIL

S námi se dovíte jako první o nových slevách např. Děti ZDARMA, Skipasy v ceně, Veletržní slevy a další.

  • Srovnávání cen od cestovních kanceláří.
  • Soutěže o ceny.
  • Nejrychlejší cesta k nejnižší ceně zájezdu.
  • Novinky z Magazínu cestování - bezpečnostní situace, tipy na výlet a reportáže.
Ctíme vaše soukromí a svůj odběr můžete kdykoli zrušit.