Rally Dakar

Rally Dakar 2016 je u konce!
vydáno 18. ledna 2016
Závěrečnou etapou do argentinského Rosaria skončila 38. Rally Dakar 2016. Po 14 dnech a téměř 9000km dokončivší závodníci projeli cílovým pódiem a byli dekorováni. Předtím však ještě museli absolvovat druhou maratonskou etapu, těžkou do San Juanu a nejdelší do Villa Carlos Paz. Tady konečně dostál Dakar své pověsti nejtěžšího závodu a bylo vidět kdo jak umí nejen jezdit, ale i navigovat. I když pořadatel opět zkracoval speciální testy, protože spousta především motorkářů měla velké problémy tuto trať vůbec projet, mezi jezdci se utvořily velké časové rozdíly a o pořadí se tak rozhodlo právě tady. V Rally Dakar 2016 nebyla nouze o nehody Nebyla nouze o pády, zranění a technické problémy. Ondra Klymčiw, do té doby nejlepší český motorkář, měl nepříjemný pád. V prachu přehlédl kámen, motorka ho katapultovala ze sedla a přiklepla. Odštípnutý kus pánve v oblasti kyčelního kloubu, zlomená žebra a propíchnutá plíce jsou ty hlavní zranění, kvůli kterým skončil v nemocnici. Už je po operaci, v pořádku, tak přeji brzské uzdravení. Druhým Čechem, který skončil ve stejné etapě, byl Ruda Lhotský. Pořádný terén byl nad jeho síly a vyčerpáním nebyl schopen dojet ani na první kontrolní bod. Také skončil v péči lékařů. Těžký a pomalejší profil asi seděl víc Milanovi Engelovi, ale ne jeho motorce. Zadřel ji před koncem speciálu, ale nikdo z týmu mu nepomohl. Čekal dlouhé hodiny na kolegu Jana Veselého, který měl také potíže. Motorka však druhou v dunách neutáhne a Honza se navíc nemohl dlouho zdržovat, protože již dojížděl v noci a start do další etapy byl již ve 4hod ráno. Výsledky Rally Dakar 2016 Z bojů o bednu vypadl po pádu Goncalves, až do cíle se zraněním dojel Meo a Laia Sanz, která si poranila klíční kost. Ale tyto etapy se jí moc líbily a stěžovala si, že nebyl důvod je krátit. Svůj šestý Dakar dokončila na 15.místě! Druhá žena za řidítky závodních speciálů, španělka Rosa Romero Font, manželka Naniho Romy, projela cílovou rampou, podruhé za svých pěti Dakarů, na 67.místě. David Pabiška se svým 30.místem byl nakonec nejlepším z našich. Je to jeho devátý dokončený Dakar. Jan Veselý po různých potížích 71.místo. Neskutečný úspěch je však 2.místo Štefana Svitka! Vyrovnané výkony v průběhu celé rally, vyhraná etapa, to vše proti armádě továrních týmů. Moc mu to přeji, jezdecky vyzrál a má před sebou ještě několik šancí atakovat nejvyšší stupeň. Z 84 motocyklů, které Rally Dakar 2016 dokončily, obsadil první příčku Toby Price z Austrálie. Nástup nové generace závodníků podtrhuje 5 nováčků v první desítce. V kategorii čtyřkolek jsme letos neměli žádného závodníka. Bratři Patronelliové ji ovládli s velkým náskokem, Marcos vyhrál před Alejandrem a tím v bratrském souboji vede 3 ku 2 vítěznými Dakary. Auta opanoval Stefan Peterhansel, již po šesté jako na motocyklu. S dvanácti výhrami je rekordmanem Rally Dakar. Naši se také v obrovské konkurenci neztratili, Prokop 14., Zapletal 16., Jerie 31. a Ouředníček 46. Macháček skončil už dříve a v posledních etapách odstoupil i Randýsek. V kamionech zaznamenal nejlepší umístění pro naše barvy Valtr 8.místem. Dále potom Tomáš Vrátný 16., Kolomý 17., Macík 19. a Randýsek s doprovodným truckem 40. Nedokončil pouze Loprais. Závěrečné zhodnocení závodu Tento ročník Rally Dakar byl nějaký divný. Zprvu rychlé etapy ve stylu WRC téměř bez navigace, potom klasika v bolívijských Andách se zimou, deštěm a velkými nadmořskými výškami. Až po dni volna ten opravdový, těžký, písčitý, navigačně náročný s vysokými teplotami. Ale pořadetelé spoustu etap zkrátili. Zprvu kvůli počasí, potom pro obtížnost, že nestíhali odpadlíky stahovat z trasy. Kvůli tomu byly zmatky ve výsledcích, protože se nějak podivně dopočítávaly, když jezdci končili na různých místech. Na to si spoustu závodníků stěžovalo, především ti, co to zvládali, dojeli až do cíle a ještě závodili. Laia Sanz byla také hodně slyšet, a nesouhlasila, protože tyto etapy se jí líbily. Když někdo neumí projet danou trať, tak musí počítat s koncem nebo asi nemá na Dakaru co dělat. Má to být přece nej... závod. Uvidíme co přinese další ročník Dakaru. V Jižní Americe je již vyčerpán, a ve dvou zemích, Argentina a Bolívie, které se na jeho spolupořadatelství podíleli, už není co nového vymyslet. A aby na pořádání chtěli ještě kývnout. Zda se třeba náhodou nevrátí zpět do Afriky. Ještě jednou gratulace všem co dokončili, obrovská především Štefanovi Svitkovi. Zdeněk G.
Osmá etapa Rally Dakar 2016
vydáno 15. ledna 2016
Po volném dni pokračovalo startovní pole ze Salty do Belénu, 780km dlouhou etapou. 534km speciálky mělo 140km neutralizační zónu, kde se nejelo na čas. Byla společná pro všechny kategorie a absolvovali ji celou, bez nějakého rušení. Hlavně konečně šlo i o navigaci a nějaké pískové duny. Také počasí bylo tomuto terénu odpovídající a závodníci se místy pěkně potili. Velmi malé rozdíly mezi vedoucími jezdci po minulých etapách dávaly tušit, že se o přední příčky bude opravdu závodit. A závodilo. Celá špička od prvních kilometrů jela naplno, a tak nebyla nouze o dramatické situace. Téměř každý měl nějaké trable, buď v podobě pádu, havárie, defektu, nebo přehlédnutí v navigaci a bloudění. Nejvíce na to doplatil například Sebastian Loeb, který několikrát převrátil svůj Peugeot a asi hodinu ho opravoval, přišel tak o průběžné vedení. O to přišel i Paulo Goncalves, když při pádu na své Hondě ulomil držák s přístroji a potom si ho musel přidržovat a to ho zpomalilo. Nebo Martin Kolomý po dalších potížích ztratil už přes 5hodin. Průběžné výsledky kategorie motorkářů Naši motorkáři se drželi a do cíle dojeli všichni. Nejlépe opět Ondra Klymčiw 29. a průběžně je 25. David Pabiška jede také dobře, včera 35., celkově 34. Milan Engel 37. a 37. Jan Veselý byl 87. a je 76. Ruda Lhotský 100. a 88. průběžně. Štefan Svitko zase výborné 4.místo v etapě a stále 3. průběžně! Následující 9. a 10. etapy jsou dohromady další maratonská. Po dnešním 285km speciálce a 30km spojovačce bude bivak bez asistence s 30 minutami na přípravu strojů a ráno do dalších 280km speciálu. Jsou sice kilometrově krátké, ale vedou ve velice náročném a zrádném pískovém terénu s několika dunovými poli a navigace bude také velmi těžká. Zatím moc odpadlích není, tak jsem zvědavý kolik z dosavadních 105 motorek, 35 quadů, 90 aut a 50 kamionů na startu do maratonské etapy jich potká své doprovody v bivaku v La Rioje. Všem držím palce a hodně štěstí. Zdeněk G.