Nic pro slabé povahy. Potápění s velkými bílými žraloky u Kapského města

vydáno 30. října 2017

Žraloci patří mezi nejstarší známé obratlovce na naší planetě. Jedná se o paryby, které se vyvinuly již ve starších prvohorách, tedy o mnoho milionů let dříve, než savci, nebo třeba dinosauři, kteří chodili po naší zemi až v průběhu druhohor. Žraloci prošli za dobu své existence určitým vývojem, ovšem nedošlo u nich k žádným dramatickým změnám. Jsou tedy živoucím obrazem fauny, která obývala naše praoceány.

Vodní prostředí bylo v porovnání se souší v průběhu vývoje země poměrně stabilní, a právě tímto se vysvětluje, jak je možné, že se tento živočišný druh dochovat až dodnes a proč nebyl nucen k žádným výrazným evolučním změnám.

Žralok je ideální predátor. Jeho největší zbraní jsou jeho masivní čelisti, které umí vysunout vpřed, aby lépe uchopil svou oběť. Má několik řad zubů. Pokud se nějaký zub vylomí, je nahrazen jiným. Tělo žraloka je pokryto plakoidními šupinami a sklovinou – jeho tělo je tedy velmi drsné. Zajímavostí je, že žraloka nadnášejí zvětšená játra, která jsou z velké části nasycena tukem. Žraloci dýchají pomocí žaberních šterbin, které mají po stranách těla a musí se neustále pohybovat, aby efektivně filtrovali vodu obsahující kyslík a mohli tak dýchat. Existují ovšem výjimky.

Dehydratace je nebezpečnější, než útok žraloka

Ano, je to tak. Dehydratace při pobytu na sluncem prozářených plážích je reálnějším nebezpečím, než útok žraloka. Statistika uvádí, že na útok žralokem zemře 1 člověk ze 3 700 000. Pro srovnání, na chřipku zemře 1 ze 68.

Ovšem k útokům přesto občas dochází. Dá se jim nějak předejít? Obecně se doporučuje nekoupat se v noci, kdy je aktivita žraloků nejvyšší. Dále pak je ideální nekoupat se v oblastech, které jsou známé vyšším výskytem žraloků (jedná se o teritoriální zvířata). Vyšší incidence útoků pak byla vysledována v případě surfařů – žralok si totiž surfaře může snadno splést například s mořskou želvou, která je jeho přirozenou potravou.

Kapské město je typické výskytem velkého bílého žraloka

Máte-li rádi adrenalin a chcete-li stanout tváří v tvář opravdovému predátorovi, vydejte se do jižní Afriky, konkrétně do Kapského města, které je typické výskytem lidožravého velkého bílého žraloka. Potápění s velkými bílými žraloky zde má poměrně dlouhou tradici a je uskutečňováno v kovových klecích, které vás budou chránit před případným útokem.

Oblíbené zájezdy Jihoafrická republika

Turistika v divoké přírodě JAR a Namibie

Turistika v divoké…


Jihoafrická republika
Od Kapského města k Viktoriiným vodopádům

Od Kapského města k…


Jihoafrická republika
To nejlepší z Jihoafrické republiky

To nejlepší z…


Jihoafrická republika
Národní parky Kruger, Santa Lucie JAR a království Svazijsko

Národní parky Kruger,…


Jihoafrická republika

Podobné články

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím

NOVÉ ZÁJEZDY A SLEVY NA E-MAIL

S námi se dovíte jako první o nových slevách např. Děti ZDARMA, Skipasy v ceně, Veletržní slevy a další.

• Srovnávání cen od cestovních kanceláří.
• Nejrychlejší cesta k nejnižší ceně zájezdu.
• Soutěže o ceny.

Ctíme vaše soukromí a svůj odběr můžete kdykoli zrušit.

NOVÉ ZÁJEZDY A SLEVY NA E-MAIL

S námi se dovíte jako první o nových slevách např. Děti ZDARMA, Skipasy v ceně, Veletržní slevy a další.

  • Srovnávání cen od cestovních kanceláří.
  • Soutěže o ceny.
  • Nejrychlejší cesta k nejnižší ceně zájezdu.
  • Novinky z Magazínu cestování - bezpečnostní situace, tipy na výlet a reportáže.
Ctíme vaše soukromí a svůj odběr můžete kdykoli zrušit.